LaFayette Collision Center in Marquette
Fox Sports Marquette – A mediaBrew Communications Company
FoxSportsMarquette.com - All Sports, All the Time - 105.1fm

All-UP Football Dream Team Awards And First Team, Packer And Lions In The Yooper Bowl

Racing for the edge.

Marquette Redmen Football

Marquette, MI – 11/6/17 – The All-UP Football Dream Team, First Team and Awards came out on Saturday. They are as follows:

 

Large Schools: Marquette, Escanaba, Sault Ste. Marie, Hancock, Kingsford, Gladstone, Menominee, Gogebic Miners, Negaunee, Houghton, Calumet.

Small Schools: L’Anse, Manistique, Westwood, Ishpeming, Iron Mountain, Gwinn, West Iron County, St. Ignace, Norway, Newberry, Munising, Bark River-Harris, Lake Linden-Hubbell.

8-player: Rudyard, Ontonagon, Brimley, Stephenson, Cedarville, Pickford, Forest Park, Carney-Nadeau, Superior Central, Rapid River, North Central, North Dickinson, Engadine.

 

All-U.P. Awards

 

11-player

Special Awards

Offensive Player of the Year

Large School: Sawyer Perpich, Kingsford

Small School: Jeff Rahilly, Newberry

Defensive Player of the Year

Large School: Ethan Mileski, Menominee

Small School: Peter Heikkinen, Lake Linden-Hubbell

Team of the Year

Class AB: Kingsford

Class C: Westwood

Division 8: West Iron County

Coach of the Year

Large School: Chris Hofer, Kingsford

Small School: Scott Syrjala, Westwood

Mitchell Snyder Lineman of the Year

Joe Rietveld, Kingsford

 

Dream Team

Offense

Center: Zack Albright, Marquette, 5-10, 210, Sr.

Guard: Johnathan Schlenvogt, Escanaba, 5-11, 215, Sr.

Guard: John Sturm, Kingsford, 5-9, 230, Sr.

Tackle: Jake Patchin, Hancock, 6-3, 225, Sr.

Tackle: Bryant Schram, West Iron County, 6-3, 295, Jr.

Quarterback: Sawyer Perpich, Kingsford, 6-0, 200, Sr.

Running back: Jayce Brockhagen, West Iron County, 5-11, 245, Sr.

Running back: Drew Gale, Marquette, 5-10, 170, Jr.

Running back: Logan Carroll, Escanaba, 5-10, 215, Sr.

End: Jeff Rahilly, Newberry, 5-10, 180, Sr.

End: Ethan Martysz, Marquette, 6-0, 175, Jr.

Defense

Tackle: Joe Rietveld, Kingsford, 5-9, 210, Sr.

Tackle: Kyle Seely, Manistique, 6-2, 290, Sr.

Tackle: Blake Hewitt, Westwood, 6-0, 220, Jr.

End: Cooper Twardzik, Calumet, 6-4, 250, Sr.

End: Sam Gilles, Westwood, 5-8, 205, Jr.

Linebacker: Peter Heikkinen, Lake Linden-Hubbell, 5-10, 175, Sr.

Linebacker: Alex Chouinard, Gladstone, 5-8, 170, Sr.

Linebacker: Ethan Homola, Westwood, 5-10, 165, Sr.

Back: Ethan Mileski, Menominee, 6-2, 190, Sr.

Back: Scout Wunder, Escanaba, 5-11, 175, Sr.

Back: Darin Johnson, Gladstone, 5-10, 180, Sr.

Special Teams

Kicker: Ethan Martysz, Marquette, 6-0, 175, Jr.

Punter: Parker Wilson, Gogebic, 5-11, 170, Jr.

Return specialist: Drew DuShane, Negaunee, 5-9, 155, Soph.

 

Large School

Offense

Center: Cade Fernstrom, Menominee, 6-0, 200, Jr.

Guard: Francis Scheid, Sault Ste. Marie, 5-10, 230, Sr.

Tackle: Liam Gayan, Kingsford, 6-5, 300, Sr.

Tackle: Ed Plumley, Kingsford, 6-2, 280, Sr.

Quarterback: Colton Salani, Hancock, 6-0, 175, Soph.

Running back: Alex Nordstrom, Hancock, 6-0, 170, Jr.

Running back: Aaron Barnes, Hancock, 5-9, 165, Sr.

Running back: Luke Terrian, Kingsford, 6-3, 215, Jr.

End: Grant Hokenson, Hancock, 6-0, 175, Sr.

End: Chase Kreski, Kingsford, 6-3, 175, Sr.

Defense

Line: Doby Gillis, Gladstone, 5-11, 205, Jr.

Line: Greyson Anthos, Marquette, 6-0, 180, Sr.

Line: Christian Creten, Gladstone, 6-0, 210, Jr.

Line: Jeff Stenson, Gladstone, 6-1, 225, Sr.

Linebacker: Jacob Rivard, Menominee, 5-11, 195, Sr.

Linebacker: Cody Vandermissen, Escanaba, 6-0, 230, Sr.

Linebacker: Jake Huhtala, Sault Ste. Marie, 6-1, 205, Sr.

Back: Brent Loukus, Calumet, 5-10, 175, Jr.

Back: Jordan Jones, Kingsford, 5-8, 150, Sr.

Back: Hayden Haslow, Escanaba, 5-11, 170, Sr.

Special Teams

Kicker: Shawn Sandahl, Menominee, Jr.

Punter: Doby Gillis, Gladstone, 5-10, 185, Jr.

Return specialist: Josh Grassel, Escanaba, 5-9, 160, Sr.

 

Small Schools

Offense

Center: Wyatt Garrett, Newberry, 6-0, 210, Jr.

Guard: Logan Krulik, Gwinn, 6-3, 220, Jr.

Guard: Dante Pedrotti, Norway, 5-10, 180, Sr.

Tackle:  Eric Heidelberger, Ishpeming, 6-2, 220, Sr.

Tackle: David Carlson, Newberry, 6-2, 180, Sr.

Quarterback: George Sevarns, Newberry, 6-1, 180, Sr.

Running back: Foster Miller, L’Anse, 5-10, 180, Sr.

Running back: Micah Wilson, Norway, 5-9, 165, Sr.

Running back: Nathan Beckman, Westwood, 6-0, 165, Jr.

End: Tucker Taylor, Gwinn, 6-3, 210, Jr.

End: Connor Ortman, Norway, 6-4, 190, Sr.

Defense

Tackle: Brandon Henschel, West Iron County, 6-2, 290, Sr.

Tackle: Brandon Martins, Norway, 5-10, 250, Jr.

Tackle: Sena Parker, Newberry, 6-0, 240, Sr.

End: Mike Hall, Bark River-Harris, 6-1, 225, Sr.

End: Austin Persson, West Iron County, 6-0, 180, Sr.

Linebacker: Matthew Revord, Munising, 5-10, 170, Jr.

Linebacker: Tyler Blakely, Newberry, 5-10, 190, Sr.

Linebacker: Donald Denofre, Ishpeming, 5-11, 200, Sr.

Back: Neil Tomasoski, West Iron County, 6-1, 175, Sr.

Back: Josh Plante, Norway, 5-9, 150, Sr.

Back: Mason Gustafson, St. Ignace, 5-9, 175, Sr.

Special Teams

Kicker: Josh Plante, Norway, 5-9, 150, Sr.

Punter: George Sevarns, Newberry, 6-1, 180, Sr.

Return specialist: Carter Crouch, Lake Linden-Hubbell, 5-8, 155, Soph.

 

Special mention (2 or more votes)

Owen Hanson, Gladstone; Ryan Robinette, Escanaba; Spencer Huesby, Gladstone; Alan Kay, Norway; Ty Halonen, Houghton; Jason Janquart, Menominee; Carson Turner, Hancock; Ryan Arndt, Bark River-Harris; Alec Blank, Munising; Aaron Corkin, Ishpeming; Jacob Tucker, Iron Mountain; Craig Kamin, Escanaba; Charlie Gerhard, Iron Mountain; Reed Marshall, St. Ignace; Dave Van Huevelen, St. Ignace;.

Honorable mention (fewer than 2 votes)

Jose Laynez, Bark River-Harris; Brent Loukus, Calumet; Jaylen James, Newberry; Kyle Anderson, Menominee; Tyler Beauchamp, Kingsford; Drew DuShane, Negaunee; Josh Boulden, Norway; Daniel Johnson, Gwinn; Jared Demeuse, Gladstone; Cole Ray, Bark River-Harris; Dominic Wagner, Lake Linden-Hubbell; Cole Hansen, Gladstone; Michael Johnson, Hancock; Preston Strong, Kingsford; Brayden Tomes, Gogebic; Zack Quintero, West Iron County.

 

8-player

Special awards

Offensive Player of the Year: Montell Glover, Stephenson

Defensive Player of the Year: Peter Ropiak, Forest Park

Coach of the Year: Dave Graff, Forest Park

Team of the Year: Pickford

 

Dream Team

Offense

Line: Garrett Dodds, Pickford, 6-0, 225, Sr.

Line: Robert Ponchaud, Forest Park, 6-1, 220, Sr.

QB: Hunter Riley, North Central, 5-10, 160, Sr.

RB: Montell Glover, Stephenson, 5-10, 190, Jr.

RB: Scout Bigger, Engadine, 6-2, 205, Sr.

RB: Connor Bortolini, Forest Park, 5-6, 155, Sr.

End: Jake Witt, Ontonagon, 6-7, 240, Sr.

End: Logan Hardwick, Rapid River, 6-5, 210, Sr.

Defense

Tackle: James Domitrovich, Ontonagon, 6-2, 185, Sr.

Tackle: Gavin Harris, Rapid River, 6-1, 225, Sr.

End: Peter Ropiak, Forest Park, 6-0, 185, Sr.

End: Bryce Hornick, Stephenson, 6-1, 220, Sr.

LB: Jesus Becerra, Stephenson, 5-9, 185, Sr.

LB: Lucas Dombrowski, North Central, 5-10, 155, Sr.

LB: Jimmy Storey, Pickford, 5-11, 170, Soph.

DB: John LaMothe, Pickford, 5-10, 160, Sr.

Special Teams

Kicker: Dalton Zdebski, Engadine, 5-7, 140, Sr.

Punter: Lucas Sundling, Rapid River, 6-2, 180, Sr.

Return specialist: Montell Glover, Stephenson, 5-10, 180, Jr.

 

First Team

Offense

Line: Dalton Hanchek, North Central, 5-11, 185, Jr.

Line: Sam Orth, Rapid River, 6-2, 230, Jr.

QB: Trey Norris, Cedarville, 6-4, 225, Sr.

RB: Mason Harris, Brimley, 5-8, 145, Fr.

RB: Jaden Weisinger, Ontonagon, 5-11, 155, Sr.

RB: Rubens Fink, Superior Central, 5-5, 160, Jr.
End: Nick Edington, Pickford, 6-7, 200, Soph.

End: Dakota Fairchild, Cedarville, 6-0, 180, Sr.

Defense

Tackle: Jeff Doboy, Stephenson, 6-0, 195, Sr.

Tackle: Zach Robarge, Forest Park, 5-10, 225, Sr.

End: Tanner Balcomb, Ontonagon, 6-5, 185, Sr.

End: Jarron Masuga, Cedarville, 6-0, 215, Jr.

LB: Brayden LaPointe, Stephenson, 5-9, 145, Sr.

LB: Noah Gilner, Forest Park, 5-8, 170, Soph.

DB: Travis Bentley, North Central, 5-10, 160, Jr.

DB: Damarius Johnson-Rundell, Rudyard, 5-9, 160, Sr.

Special Teams

Kicker: Zach Robarge, Forest Park, 5-10, 225, Sr.

Punter: Evan Hedtke, Forest Park, Soph.

Return Specialist: Brett LaFord, Carney-Nadeau, 6-1, 165, Soph.

 

Special mention (2 or more votes)

Tyler Nance, Engadine; Gunnar Fountain, Cedarville; Jonah Logan, Forest Park; Wade Krysiak, Superior Central; Joey Boik, Pickford

Honorable mention (fewer than 2 votes)

Micah Blake, Ontonagon; Nathan Marcoe, Stephenson; Lenny Menary, Rapid River; Tyler Spencer, Rudyard; Trevor Topper, Stephenson; Beau Rondeau, Superior Central; Lucas Sundling, Rapid River; Jared Miller, North Dickinson; Matthew Bruette, North Dickinson; Kaleb Johanson, Brimley; Lane Warner, Pickford; Rubens Fink (special teams), Superior Central

The Detroit Lions and the Green Bay Packers play in the, “Yooper Bowl” tonight at 8:30 pm in Green Bay. The Lions come in at 3-4 on the season and three straight losses. The Packers come in at 4-3 and have lost two straight games. Bill Tibor the Silver Badger stopped in the preview the game. The game kicks off tonight at 8:30 pm on ESPN.

Tune into the Morning Sports Drive with Ryan Ranguette and Luke Ghiardi as they bring you up to date on all local and national sports. Tune into Fox Sports Marquette 105.1 and 99.9 or you can live stream at the Fox Sports Marquette website.